Woda

0
(0)

sennik woda, woda sennikWoda

Woda to uniwersalny symbol uczuć, emocji oraz energii, sił witalnych i duchowych.

Znaczenie wody w snach

 

Obraz wody jest doskonałym przykładem na to, dlaczego starodawna symbolika sennikowa z ustalonymi znaczeniami dla poszczególnych wyobrażeń jest stratą czasu. Pomyślcie po prostu o różnych sposobach, za pomocą których woda może się pojawić we śnie. Może jesteś w pięknej wannie, topisz się we wzburzonym morzu, ratujesz dziecko z zanieczyszczonego strumienia, może pijesz z romantycznego, hawajskiego wodospadu albo żeglujesz w zatoce San Francisco?

Woda może być przyjemna albo groźna, romantyczna albo seksowna, może też przybrać postać przypływu, deszczu albo śniegu. Możesz jechać na nartach wodnych, pływać z delfinami, grać z wydrami morskimi albo zaglądać w paszczę żarłocznego, białego rekina. Może pierzesz ubrania albo zmywasz naczynia w świeżej, mydlanej wodzie lub w zimnej i tłustej?

Oczywiście woda może oznaczać niewypowiedzianą ilość rzeczy w zależności od snu i od tego, jakie sam śniący ma odczucia na ten temat, a także w całkowitej zależności, kim jest śniący i w jaki sposób postanawia posłużyć się wodą jako symbolem do wyrażenia czegoś dla niego istotnego.

Sennik Woda

Dla psychoanalityków woda może reprezentować macicę i pragnienie powrotu do matki albo do odbycia z nią stosunku. Jungiści są zwolennikami interpretowania wody jako nieświadomości z jej przerażającymi i nagradzającymi, ale tajemniczymi zawartościami. Inni interpretują wodę jako ducha.

Często myślę, że woda została wykorzystana we śnie, aby dostarczyć człowiekowi uczucia unoszenia się albo lęku przed tonięciem czy bycia przygniecionym. Innym razem człowiek może śnić o radosnym doświadczeniu unoszenia się, pływania, uczuciu rozradowania, odczuciu bycia pilnowanym albo magicznej ochrony. Nie uważam, że człowiek będzie miał najmniejszą nadzieję zrozumienia wodnych wyobrażeń, dopóki nie opisze poszczególnego rodzaju wody w swoim śnie i swojego stosunku do tego. Czasami woda reprezentuje emocje, od burzliwych do spokojnych albo głębokich, wyrazistych.

 

Przykłady snów o wodzie

 

I

Płynęliśmy grupką przyjaciół spływem. Woda była stosunkowo spokojna i nagle zaczęła się podnosić. Sprawy zaczęły nam się wymykać spod kontroli, zrobiło się groźnie. Nurt stał się coraz szybszy i wypadłem z łodzi do wody. Straciłem przytomność. Woda była bardzo zimna, może uderzyłem się w głowę, nie byłem pewny, czy znowu odzyskam świadomość.

Poprosiłam Rogera, aby opisał akcję w swoim śnie. Powiedział: – Najbardziej uderzające było to, że najpierw wszystko wydawało się tak spokojne i całkowicie pod kontrolą. Wtem naturalny prąd rzeki po prostu przyspieszył. Straciłem kontrolę i bałem się, że utonę.

Zapytałam Rogera, czy te uczucia przypominają mu o jakiejś sytuacji z życia i odpowiedział, że tak, rzeczywiście, tak jak wtedy, gdy znowu sięga po narkotyki, a poza tym ludzie z łódki byli to ludzie, z którymi kiedyś razem ćpał. Obecnie nie bierze narkotyków i czuje, że kontroluje sytuację. Ale w ostatnim tygodniu zaczął spotykać kilku z dawnych kolegów, którzy ćpają, chociaż on sam nie ćpa. Roger zrozumiał, że jego sen pokazywał mu, jak łatwo stracić kontrolę, wpaść w stare nałogi i może z tego powodu utracić życie.

 

 

Sen o wodzie – pływanie w basenie

Barbara śniła:
Wykonywałam coś w rodzaju numeru (popisowego) Esther Williams. To była ogromna pływalnia z fontannami. Miałam na sobie piękny strój kąpielowy. Były światła, muzyka. Stałam na końcu basenu, a z drugiej strony była publiczność. Wiedziałam, że mam zanurkować w basenie jak piękny łabędź, a potem dołączyć do innych w wodnym balecie. Byłam bardzo zdziwiona we śnie, że się nie niepokoiłam, naprawdę czułam nadzwyczajną pewność siebie. Nie mogłam w to uwierzyć, ale czułam jedynie bardzo malutki niepokój. Zanurkowałam i poczułam się cudownie. Czułam się, jakbym dokądś dopłynęła.

  Zapytałam Barbarę: – Kto to jest Esther Williams i jak wygląda?
Odpowiedziała: – Esther Williams jest gwiazdą z lat czterdziestych, która była elegancka i bardzo silna. Ona nie była jedynie urodziwą gwiazdą, także pływała. Miała w sobie elegancję, wdzięk i posiadała ogromną siłę. Podziwiałam ją za połączenie tych cech.
Zapytałam ją, czy jest ktoś w jej życiu albo jakaś część niej samej podobna do Esther Williams. Roześmiała się i powiedziała, że zajęło jej 40 lat dojście do punktu, gdy poczuła się bezpiecznie z własną seksualnością i własną siłą. Poprzednio zawsze czuła, że musiała wybierać, aby być albo ładną kobietą albo silną kobietą i że teraz poczuła się trochę jak Esther Williams. Był to dla niej bardzo szczęśliwy sen.

 

Okoliczności wody w snach

 

Niespokojne, wzburzone wody –

przygnębienie, dołek emocjonalny, niesprzyjająca sytuacja.

Duże fale (sennik fale morskie)

 

– groźby lub szanse w zależności od akcji snu.

Bycie porwanym przez nurt

 

– brak własnej woli, bycie pod kontrolą.

Spokojne pływanie w czystej wodzie czysta woda sennik

 

– radość, osiąganie komfortowej sytuacji, emocjonalnej czystości a także może oznaczać doenergetyzowanie, napływ sił.

Zdolność oddychania pod wodą

 

– dostępność nowych pokładów świadomości, wzrost duchowej głębi.

 

Oblanie wodą

 

– przez człowieka lub człekopodobną postać, która pojawia się we śnie, ma sens podobny jak uderzenie (zobacz), a więc jest symboliczną inicjacją, sygnałem przechodzenia z jednego etapu w życiu i poziomu rozwoju, do następnego.

Ale, ponieważ woda w snach ma sens erotyczny, oblanie wodą przypomina też kąpiel (zobacz). Poprzez sceny oblewania wodą śniąca podświadomość powiadamia cię, że „dojrzałeś erotycznie”, a więc, jesteś gotów podjąć życie seksualne, albo gotów jesteś na seks z pewną wybraną osobą. Oblanie wodą ma też sens magii płodności, może więc być zapowiedzią zajścia w ciążę, urodzenia dziecka; oznacza także, że się emocjonalnie dojrzało do takiego kroku w życiu. W sensie bardziej ogólnym oblanie wodą jest jednym z symboli życiowego powodzenia: zapowiada więc taki okres w życiu, kiedy satysfakcja emocjonalna łączy się z sukcesem materialnym. Jeżeli oblanie wodą we śnie odbierasz jako coś przykrego, oznacza to, że w jednym z wymienionych obszarów życia masz kłopoty: z seksem, z nawiązaniem satysfakcjonującego związku, z materialnym powodzeniem. Często specjalnie po to, aby oblać cię wodą, we śnie pojawia się szczególna postać: człowiek z wiadrem. Jeżeli jego wiadro (wiadra) są puste, oznacza to, że dopiero powoli dojrzewasz do przekroczenia kolejnego progu w życiu. Na ogół lepiej jest jednak spotkać tę postać z pełnymi wiadrami!

Jak woda zachowuje się we śnie? Jak wygląda? Czy z nią coś robisz?

 

Jaka woda, w jakim zbiorniku – morze, basen, kałuża?
Pływasz, obserwujesz, wylewasz, jesteś oblewany, przechodzisz przez strumień?

 

1. Opisz wodę ze snu.
2. Opisz akcję związaną z wodą ze snu (czy pływasz, myjesz się, jedziesz na nartach wodnych, patrzysz na tonącego?)
3. Jak się czujesz we śnie? Bądź dokładny i opisz swoje uczucia za pomocą przynajmniej trzech przymiotników.
4. Jeśli we śnie występują jacyś ludzie, wypytaj siebie o każdego z nich za pomocą następujących pytań:
– Kim jest X?
– Kim jest X na jawie?
– Jaki jest X w twoim śnie?
– Czy X, którego opisałeś jako (rekapitulacja opisu) przypomina ci coś lub kogoś z twojego własnego życia?
– Czy X przypomina ci jakąś część ciebie?
– W jaki sposób? (sprawdzanie siły mostu poprzez zapytanie osoby relacjonującej sen czy obraz ze snu pasuje do obrazu życia na jawie. Sprawdź, czy elementy metafory są ze sobą zgodne).
5. Jeśli są we śnie jakieś większe przedmioty (łódki, narty, boje, mosty itp.), wypytaj siebie za pomocą następujących pytań:
– Co to jest Y?
– Jakie jest Y w twoim śnie?
– Jakie uczucia wywołuje w tobie Y? Czy wzbudza twoją sympatię czy antypatię i dlaczego?
– Czy Y z twojego snu, tak jak go opisałeś (rekapitulacja snu) przypomina ci coś z twojego życia na jawie?
– W jaki sposób?
6. Czy jest coś w twoim życiu, kiedy odczuwasz tak, jak we śnie?
7. Jak senna akcja przedstawia parabolę na temat sytuacji albo uczuć w twoim obecnym życiu?
8. Jak ten sen pomaga ci lepiej zrozumieć tą sytuację?

Jest to fragment z książki Gayle Delaney: „Spadanie, latanie i inne tematy z twoich snów”.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Leave a Comment

Scroll to Top