Dziecko

0
(0)

sennik dziecko

Dziecko

Dziecko we śnie pojawia się kiedy w naszym życiu mamy okazję na realizację czegoś, jakiejś idei, rozpoczęcia nowego rozdziału.

Śmierć dziecka we śnie oznacza utratę jakiejś życiowej szansy, okazji.Sny takie mają także mamy bardzo przejmujące się  stanem zdrowia swojego potomstwa.

Tonące dziecko, to obraz planów, okazji czy idei rozmywających się przez negatywne emocje.

Jeżeli w naszym śnie pojawia się dziecko martwo urodzone, może to oznaczać, że coś co planujemy, jakieś zmiany w życiu, nie dojdą do skutku.

Niemowlę we śnie, to całkiem nowa, świeża i dopiero kiełkująca okazja. Małe dziecko, to plany które już mają jakąś historię, są w bardziej zaawansowanej fazie.

Jeżeli śni nam się chore dziecko, to (o ile w rzeczywistości nie mamy chorego dziecka) znak że nasze plany są nieprzemyślane, coś w ich realizacji może kuleć.

Zagubione dziecko pojawiające się we śnie, może z kolei wskazywać, że czujemy się zagubieni w życiu, sami nie wiemy co mamy zrobić i jaki kierunek obrać.

Cudze dziecko we śnie, pojawiać się może,kiedy nie jesteśmy gotowi na bezpośrednie przyjęcie jakiegoś faktu i jest to rodzaj przygotowania nas na coś.

Karmić dziecko we śnie, to symbol bardzo mocno zależny od okoliczności w jakich to robimy oraz emocji jakie towarzyszą tej czynności. W pozytywnym aspekcie symbol ten oznacza dobry kierunek w życiu, poczucie spełnienia. Jeżeli zaś czujemy do tej czynności wstręt, może to oznaczać, że w życiu codziennym do czegoś się zmuszamy, działamy przeciw sobie.

Należy także pamiętać, że pod postacią dzieci, może pojawiać się nasza podświadomość manifestująca wewnętrzne potrzeby śniącego.

 

Sennik dziecko

 

Zauważ czyje to dziecko. Jak się zachowuje, co robi, jak jest nastawione do otoczenia? Jaki masz stosunek do niego?

Możliwości: Porzucanie dziecka – brak przygotowania do macierzyństwa, obawy przed nim. Może również oznaczać zaniechanie dążenia do celu. Zaniedbane dziecko – zaniedbanie stosunku ze swoim partnerem lub stosunku do samego siebie. Zranione dziecko – cel, Ty lub stosunki z kimś jesteście w niebezpieczeństwie.

 

Sennik Dziecko

 

Tłumaczenie pochodzi z książki Gayle Delaney „Spadanie, latanie i inne tematy z twoich snów”:

To zadziwiające, jak często śnimy o dzieciach. Często nie znamy tych dzieci; czasami one są nami albo naszymi własnymi dziećmi w młodszym wieku. Interesujące, że często wiemy dokładnie, w jakim wieku jest dziecko w naszym śnie, nawet jeśli nic więcej nie wiemy na jego temat. Dziecko może nam towarzyszyć, może znajdować się w niebezpieczeństwie albo może być cierpiące. Może też być mądrzejszym dzieckiem dającym nam wgląd dla naszego życia.

Na temat znaczenia dziecka w snach zostało powiedzianych wiele głupich rzeczy. Np. Freud raz napisał, że bicie dzieci w snach może być symbolem masturbacji. Wielu nowoczesnych psychoterapeutów interpretuje dziecko w snach jako aspekt osobowości śniącego albo pragnienie powrotu do dzieciństwa albo jako znak niedojrzałości u śniącego. Ludzie śnią czasami o dzieciach na znak młodych jeszcze nie zepsutych/cynicznych części swojej własnej osobowości czy wrażliwych części siebie samych, lekceważonych albo zagrożonych części siebie, niezrealizowanego potencjału itd. Inna powszechna interpretacja łączy dziecko we śnie z jakimś zajęciem albo projektem w życiu śniącego, które to jest „w wieku” dziecka we śnie. Na przykład ośmioletnie dziecko może oznaczać osiem lat stażu w małżeństwie albo stażu pracy czy też ośmioletnie zainteresowanie rozwojem jakiejś sprawy czy osoby.

Przykłady snów

Głodujące trzyletnie dziecko

Sandra śniła, że trzyletnie dziecko, które we śnie zdawało się być jej własnym dzieckiem, umierało z głodu. Była przerażona i obudziła się.
Kiedy poprosiłam ją, aby opisała to trzyletnie dziecko, miała niewiele do powiedzenia oprócz tego, że było to ładne dziecko, które było straszliwie zaniedbane.
Zapytaliśmy ją, czy było coś w jej życiu, co było takim ładnym trzyletnim dzieckiem, ale strasznie zaniedbanym. Odpowiedziała, że ona sama nie czuła się zaniedbana, ale przed około trzema laty zaczęła pisać poezję, jednak w ostatnim roku zniechęciła się i poczuła niepewnie, jeśli chodzi o własną przyszłość jako poetki, więc wrzuciła swój projekt na dno biurka.

Trzynastolatek

William śnił o 13-letnim chłopcu, który podarł swoją sportową softbolową podkoszulkę i wyglądał na bardzo nieszczęśliwego i rozgniewanego. Poprosiliśmy Williama, aby opisał chłopca. William powiedział, że był atletyczny, ale szkodził sobie z powodu zbyt silnych emocji; był tak zdenerwowany, ponieważ nie mógł grać. Zapytany, dlaczego ten chłopak był tak zdenerwowany, William odpowiedział: – Chłopak po prostu miał wielki konflikt wewnętrzny, prawdopodobnie kłopoty w domu. On po prostu nie mógł zapanować nad swoimi uczuciami, aby zacząć się cieszyć własnym życiem. Zapytaliśmy go, czy jest ktoś podobny w jego życiu albo jakaś cząstka jego samego. William odpowiedział, że nie, bo byłby tego świadomy. Wtedy zapytaliśmy go, jaki był, gdy miał 13 lat. William odpowiedział, że wtedy jego rodzice powiedzieli o rozwodzie i wtedy faktycznie zachowywał się bardzo źle w szkole, miał regularne napady złości i nie uważał, że jest coś warte robienia. Zapytaliśmy go, dlaczego miał ten sen właśnie obecnie. Czy coś się działo, co mogło wywołać odgrzebanie tamtych uczuć, których doświadczał, kiedy miał trzynaście lat? William popatrzył na nas przez moment i powiedział: – Moja żona obwieściła, że chce się rozwieść i sądzę, że w środku znowu poczułem się jak trzynastoletni chłopiec, chociaż tego nie pokazuję.

sennik dziecko

 

Twoje senne dziecko w niebezpieczeństwie.

(fragment z książki Patricii Garfield jako dokładka do tematu):

„Na całym świecie dzieci są dla rodziców źródłem dumy i niepokoju. Rodzice zabiegają, aby te kruche istoty ubrać, nakarmić, wykąpać, nosić, uspokoić i chronić. Ponieważ dzieci są bardzo ważne w codziennym życiu, stają się potężnym symbolem w snach.

W następnym rozdziale zobaczymy, że dzieci w snach często oznaczają wasze najgłębsze pragnienia serca. Co dzieje się, kiedy twoje dziecko we śnie jest zapomniane, lekceważone, zranione albo umiera? Takie sny są dla was potężnymi ostrzeżeniami.

Twoje senne dziecko ranne albo martwe

W najbardziej ekstremalnych przypadkach możesz śnić, że twoje dziecko, twój skarb, jest okaleczone na zawsze. Pamiętaj, takie sny nie zawierają umyślnego czarnego charakteru – żadna rana/okaleczenie nie jest przypadkowe.

Jeśli taki sen pojawia się, gdy jesteś w ciąży, obrazy bywają szczególnie przerażające. Niektóre ciężarne kobiety, szczególnie te, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka, mają niepokojące sny o przyszłym dziecku. Na szczęście większość z tych przerażających snów jest po prostu wyrazem lęku. Mając przed sobą nieznane ważne życiowe wydarzenie, możemy wątpić w naszą zdolność wypełnienia go dobrze; gdy sami zostajemy rodzicami, jakieś nierozwiązane konflikty z naszymi rodzicami również wynurzają się w sennych obrazach. Wśród ciężarnych kobiet i młodych rodziców takie alarmujące sny są dość powszechne, stąd wiemy, że to normalne.

Na przykład pewna Amerykanka, która niedawno urodziła chłopca, śniła: „trzymam swojego syna pod prysznicem i upuszczam go i rozbija się na kawałki”. W innym alarmującym śnie „łamię go na cząstki, po prostu ubierając go czy zmieniając mu ubranko”. Dla tej młodej (stażem) matki jej senne dziecko było nie tylko synkiem z jawy, ale całą rolą jako rodzica; obawiała się, że nie powiedzie się jej w wypełnieniu roli dobrej matki. Jest to niepokój dzielony przez wiele nowych matek i ojców. Lękowe sny o okaleczeniu swoich nowo-narodzonych wyrażają troski na jawie młodych (stażem) rodziców usiłujących opanować umiejętności opiekowania się dzieckiem i stania się odpowiednimi rodzicami.

Chociaż ten typ snów młodych lub przyszłych rodziców jest powszechny, może być męczący. Jeśli masz sen o dziecku, które może być zranione albo umierające, ważne jest pamiętać, że „martwy” we śnie nie jest martwy na jawie. Ty albo inne postaci ze snu możecie się odrodzić silniejszymi niż kiedykolwiek we śnie. Zmarły ze sny może ożyć albo odrodzić się, zraniony może dostać magiczną miksturę, połamany albo w cząstkach może stać się cały. Zamiast trwać w sparaliżowaniu z powodu rozpaczy we śnie, podejmij w nim akcję, aby naprawić sytuację. Pamiętajcie, że podjęcie akcji jest ważne w koszmarnym śnie. Nasza najlepsza szansa rozwiązania sennego problemu jest taka sama jak na jawie. Zrób coś z tym. Sporządź listę sprzymierzeńców. Spróbuj różnych rozwiązań.

Znaczenie snu o dziecku przeskakuje życiowy okres

GDZIE JEST DZIECKO? To krzyk agonii licznych śniących, kiedy zorientują się, że dziecko zniknęło. Jak zestresowany rodzic na jawie, który zapakował całe podstawowe wyposażenie dziecka do samochodu i wtedy odjeżdża bez dziecka – albo który zostawia go na dachu samochodu – śniący są w rozpaczy, szoku odkrywając brak dziecka.

Twoje senne dzieci prawdopodobnie oznaczają różne aspekty twojego życia w miarę upływu lat. Ich znaczenie różni się, ponieważ obrazy są wielowymiarowe, bogate i pełne powiązań. Twoją najlepszą strategią na zrozumienie swoich sennych dzieci jest zbadanie, co dziecko robi w twoim śnie i jak się czujesz w związku z tym. Ponieważ twoje życiowe doświadczenie się zwiększa, tak samo znaczenie twojego dziecka sennego.

Spróbuję zademonstrować tą zmianę rozwijając naturę sennego dziecka przez krótkie pokazanie, jak taki obraz się zmieniał w przeciągu 50 lat w moim dzienniku. Gdy byłam nastolatką, zanim miałam pierwszy stosunek, i potem po ślubie, ale zanim zaszłam w ciążę, moje senne dzieci często odnosiły się do faktycznych dzieci – odczuwałam silne pragnienie, aby mieć dziecko, albo lęk, że mogę zajść w ciążę, w zależności od nastroju chwili. Czasami moje senne dzieci były moją słabszą jaźnią, ryzykując w niektórych związkach czy sytuacjach.

Później, gdy urodziłam córkę i dalej kontynuowałam karierę, dzieci dość często oznaczały cenny nowy związek. Kiedy następnie rozwiodłam się i szczęśliwie wyszłam ponownie za mąż, nauczając psychologii na collegu i pisząc książki, senne dzieci stały się wyraźnym symbolem moich „nowo-narodzonych” projektów, potomstwem z mojego serca i umysłu. Kiedy były w niebezpieczeństwie, też tak się działo z moim nowym pomysłem czy pracą w toku.

Teraz w starszych latach zauważam, że moje senne dzieci mogą ciągle nieść jakieś wcześniejsze znaczenia, ale wynurza się nowy symbolizm. Ostatniej zimy, kiedy mój 79 letni mąż zachorował na ciężką grypę, często śniłam o dzieciach w niebezpieczeństwie. W jednym takim śnie zobaczyłam kogoś cofającego samochód do garażu. Ta osoba mogła zranić dziecko, które siedziało na wysokim krześle za samochodem. Krzyknęłam: „uważaj na dziecko”. Samochód zdążył zahamować, ale nie byłam pewna, czy z dzieckiem wszystko w porządku. Zauważyłam w garażu wiszący szkielet. Ten sen odgrywał mojego chorego męża w delikatnej roli zagrożonego dziecka. Ten szkielet sugerował lęk przed zbliżającą się śmiercią

Te sny o mężu/dziecku nie były wszystkie negatywne. W jednym z nich niosłam małego słodko śpiącego chłopczyka owiniętego w kaszmirowy kocyk. Ten sen pojawił się, kiedy gorączka u męża zaczęła w końcu spadać.

W innych snach w czasie tego samego okresu moje senne dziecko było oczywistym symbolem dla mojego bieżącego projektu książki, tak jak było we śnie, o którym wspominałam wcześniej, gdzie kobieta z Azji, mistycznie zorientowana przyjaciółka słuchała bicia serca dziecka w łonie innej kobiety. W noc poprzedzającą, gdy zaczęłam pracować nad planem tej książki, śniłam, że sąsiadka (która na jawie jest w ciąży) przyniosła koszyk z jedzeniem, aby się ze mną podzielić. Dziecko w łonie każdej ciężarnej kobiety w moich snach było moim rosnącym pomysłem, wkrótce gotowym do narodzin. Te sny i wiele innych tego typu korespondowało z dobrym postępem, albo frustrującym zmaganiem, mojego rozwijającego się projektu.

Kiedy pracowałam nad wcześniejszą książką, miałam żywy sen, że jestem w domu towarowym i wsiadam do windy z wózkiem dziecięcym; kiedy winda zaczęła zjeżdżać na dół, spojrzałam do wózka i zobaczyłam ze zgrozą, że jest pusty. Nagle przypomniałam sobie, że zostawiłam dziecko na szóstym piętrze i popędziłam z powrotem mając nadzieję, że je znajdę. Ten sen pojawił się w czasie, kiedy przerwałam intensywną pracę, żeby wziąć udział w jakiejś nie do uniknięcia życiowej rozrywce. Rozpoznałam zaginione dziecko jako mój porzucony projekt książki, ale na początku zdziwiłam się obrazem szóstego piętra – dlaczego szóstego? Kiedy zdałam sobie sprawę, że to była moja szósta książka nad którą pracuję, zaczęłam się śmiać.

Czasami moje senne dzieci psocą i czynią straszny bałagan. Te sny bardzo prawdopodobnie mają miejsce, kiedy jakieś konkretne nieprzyjemne zdarzenie wydarza się na jawie.

Twoja życiowa sytuacja da ci klucz do tego, co oznacza twoje senne dziecko. Pomyśl nad następującymi pytaniami:

1) Jak wyglądało moje senne dziecko i jak się zachowywało?

2) Jak się czuję w związku z dzieckiem?

3) Czego potrzebuje albo chce moje senne dziecko?

4) Czy moje senne dziecko wymaga w tym czasie specjalnej troski?

Twoje lekceważone senne dziecko

Szczególną postacią motywu o dzieciach w niebezpieczeństwie to z a p o m n i e ć n a k a r m i ć dziecko. Głodujące dzieci w naszych snach potrzebują natychmiastowej troski, aby przeżyły. Jeśli nagle odkryjesz we śnie, że dziecko było nienakarmione albo zaniedbane, przerażenie może być silne. Jeśli masz taki sen, zapytaj siebie:

1) Kto był odpowiedzialny za nakarmienie dziecka?

2) Kto nie wykonał zadania?

3) Co było potrzebne, aby przywrócić dziecko do zdrowia?

Szerokie spektrum zaniedbanych dzieci przewija się przez nasze sny. Amerykanka około 60-tki opowiedziała: „Obudziłam się na dźwięk dziecka płaczącego w mojej głowie, w końcu łkającego: 'ła-ła-ła’. Jestem ciekawa, czy to dziecko we mnie, które płacze, jest opuszczone? Czy znowu jest nieszczęśliwe? Czy nie wsłuchuję się w jego potrzeby? Czy porzuciłam je w szalonym załatwianiu świątecznych zakupów bożonarodzeniowych?” Ta śniąca, która zbiera wielkie pochwały za przygotowanie wielkiego święta dla rodziny i przyjaciół, czuła, że jej sen może być ostrzeżeniem, że przeoczyła swoją wewnętrzną jaźń, które potrzebuje nakarmienia.

Twoje sny o zlekceważonych dzieciach mogą oznaczać zlekceważone projekty, ważne i cenne cele, stracone i opłakane. Sny, w których rozpaczasz nad ich nieobecnością, mogą cię zaktywizować, przebudzić cię do świadomości i pomóc ci powtórzyć swoją determinację, żeby szukać i odnaleźć swoje „dziecko”. Zapomniane czy zlekceważone we śnie nie jest stracone na zawsze. Przywróć swoje zranione senne dziecko i zatroszcz się o nie. Karmiąc swoje senne dziecko, karmisz swoją przyszłość.

 

sennik dziecko

Sen o Dziecku – Pytania

1. Opisz dziecko we śnie. Jakie jest to dziecko (opisz jego osobowość) i jak się ono czuje.
2. Co się dzieje we śnie?
3. Czy jakaś część ciebie jest podobna do tego dziecka?
4. W jakim wieku jest to dziecko we śnie?
5. Czy jest jakaś część ciebie, ktoś w twoim życiu albo jakiś projekt, który wydaje się mieć tyle samo lat, co to dziecko?
6. W jaki sposób ten sen mógłby być alegorią do bieżącej sytuacji w twoim życiu?

 

 

Powiązane:

Sennik PORÓD

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

3 thoughts on “Dziecko”

  1. Przyśnił mi się mój partner któremu urodziło się dziecko chociaż ja nie byłam jego matką i byłam przy tym porodzie razem z nim. Bardzo mnie to bolało i kilka razy wychodziłam z tamtąd do lasu i on za mną wychodził po czym wróciłam. Zobaczyłam jak trzyma na ręcach niemowlę które miało tak jak on charakterystyczne ” dołeczki ” i bardzo się do mnie uśmiechało . Wziełam te niemowlę na ręce i poczułam ogromne ciepło w sercu. Zaraz po tym się przebudziłam i musiałam obudzić mojego partnera by mu o tym opowiedzieć. Nie wiem co oznacza ten sen poza faktem że mój partner by chciał mieć dziecko a ja jestem tego niepewna.

  2. Snilam dzis o dziecku. Bylo to przerazajace. Sen zaczal sie od tego, kiedy je rodzilam. Porod trwal okolo 5 sekund i byl bezbolesny. Akurat w rzeczywistosci spoznia mi sie okres prawie miesiac o we snie wiedzialam o tym, pomyslalam „aaa to dlatego, wszystko jasne”. Pozniej byl taki jakby przeskok w czasie. Wychodzilam z jakiegos sklepu czy
    Cos takiego, a przed nim stalo moje niemowle w wozku. Spiace. Obudzilam je, chcialam przytulic i nie wiem skad wiedzialam, ale wiedzialam, ze zaniedbalam je, nie nakarmilam. Bylam strasznie zla na siebie i nie moglam sobie wybaczyc, zaczelam je przytulac i probowalam karmic, ale nie chcialo mojego sutka. Nie wiedzialam co robic, chcialam je przeprosic i czulam jakby mnie nie kochalo.. A najdziwmiejsze jest to ze podczas tego wszystkiego jednoczesnie organizowalam podroz z realnym ukochanym, taka szybka, chcialam jak najszybciej wyjechac.. Prosze o pomoc.. Co mogl ten sen oznaczac? Bardzo mnie przestraszyl. Wspomne ze wlasnego dziecka nie mam ale w przyszlosci posiadanie dziecka jest tym, czego najbardziej chce.

Leave a Comment

Scroll to Top