Read more Read more

Sennik staropolski

0
(0)
 
 
To jedna z pozycji dostępna w wielu księgarniach. Sennik ten jest pracą zbiorową. Próżno jednak szukać recenzji tej pozycji w internecie. Mimo że „staropolskisennik wydany został w 1990 roku i nie zawiera nic poza suchymi znaczeniami niektórych symboli.
Pozycja może być przydatna, ale tylko w celach kolekcjonerskich.
Poza bardzo przydatnymi symbolami jak kamerdyner, czy świniarek (swoją drogą czy komuś śnił się kiedyś świniarek?) znaleźć tu można takie staropolskie symbole jak:
 
Bomba – bombardowanie – obawiaj się przykrych
Dentysta – przykrość i zmartwienie
Elektryczne światło – otrzymasz ważne wyjaśnienie.
 
Większość symboli pojawiający się w naszych snach, najlepiej interpretować według tego z czym nam się kojarzą. 
Jeżeli nie mamy jakiś pierwszych skojarzeń, najlepiej odnieść się do popularnych zwrotów funkcjonujących w naszej kulturze. I tak przykładowo według sennika staropolskiego mamy znaczenia:
 
Buty – konieczne śmiałe postępowanie
Włosy – czesać – dobry znak.
– wypadające – strata majątku,
Krew – widzieć czerwoną – wesołość,
Zęby – plombować uporządkujesz swe sprawy,
Dziecko – na ramieniu mężczyzny – narodziny chłopca
na ramieniu kobiety – narodziny dziewczynki,
– chrzczone widzieć -doznasz radości,
– igrające – zadowolenie i wesołość,
– z mamką – szczęśliwe czasy,
– piękne – uczynisz miłą znajomość,
– mieć własne – szczęście i błogosławieństwo,
– widzieć jak upada – przeszkoda w przedsięwzięciach,
– dużo widzieć – troski, trudy i nieprzyjemności,
Pies – widzieć go – poznasz wiernych ludzi.
 
Tym czasem buty najsilniej występują w powiedzeniu „przejść milę w czyiś butach”, czy „buty obcierają”. I tak własnie należałoby je interpretować.
Jeżeli we śnie buty nas obcierają, uciskają, to najprawdopodobniej znajdujemy się w sytuacji gdy coś nam doskwiera, uwiera nas życiowo niejako. Zaś przymierzanie cudzych butów, będzie symbolem odszukiwania siebie w nowej sytuacji, jeszcze nie znanej dla nas.
Krew zaś wedle sennika staropolskiego to wesołość, gdy tymczasem najsilniej nacechowanym emocjami określeniem funkcjonującym w naszej mowie, jest krwiopijca. Jeżeli więc śni nam się utrata krwi (niezależnie od tego czy jest czerwona czy nie) można przypuszczać, że tracimy na coś siły, być może ktoś na nas żeruje, ktoś nas wykorzystuje.
Dziecko we śnie najczęściej reprezentuje jakąś szansę czy ideę. Martwe dzieci pojawiają się u osób które jakieś szanse zaprzepaściły. Dziecko najczęściej kojarzone bywa z nowym życiem i tak można właśnie ten symbol rozpatrywać.
Większość ludzi zna opowieść o Samsonie i Dalili. Tam właśnie włosy odegrały wielką rolę. Były symbolem siły. I tak też manifestują się we śnie. Więc włosy śnić gęste i mocne – sił masz dużo i pokonasz przeciwności, jednak słabe i wypadające – podupadasz na zdrowiu.
Pies z kolei jest jednym z trudniejszych symboli. Często interpretowany jako przyjaciel, czy wierny towarzysz. Tak naprawdę lubi oznaczać drugą naturę, w końcu psy nie są jedynie towarzyszami ludzi, to również drapieżcy i stróże. Nie zawsze działają na naszą korzyść. Jak widać ten symbol lepiej rozpatrywać indywidualnie i tylko razem z resztą treści obrazu sennego.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Leave a Comment